Szerencsére a modern fogászatban a fogeltávolítás csak ritkán az egyetlen lehetséges megoldás, sokszor a gyökérkezeléssel még hosszú éveket lehet adni a beteg fognak.
Azonban vannak olyan esetek, ahol az egészség megőrzése érdekében, valamint más opciók hiányában mégis szükséges. A foghúzás után elsősorban kövesd a kezelőorvosa által előírtakat, az alábbiak szükség esetén emlékeztetőül szolgálhatnak.
Egyszerű fogeltávolítás után, ha csak nincs más befolyásoló körülmény (pl. véralvadásgátó szedése) nem szükséges varrattal ellátni a fogeltávolítás helyét, elegendő egy buciba hajtott gézlapra harapni 20-30 percig. A gézlapbuci által kifejtett enyhe nyomás segít a véralvadásban és ez által elősegíti a megfelelő sebgyógyulást.
A foghúzás utáni 1-2 napban enyhe, szivárgó vérzés előfordulhat és normális. Ha ilyet tapasztal, érdemes újra egy olyan gézlapbucit hajtogatni, amit a fogorvosától kapott és 20-30 percre ráharapni. Alternatív megoldás lehet gézlap hiányában egy kicsit megvizezett papírzsebkendő összehajtása, majd az erre való ráharapás, szintén 20-30 percig.
A kevés vér nyállal keveredve ijesztő látvány is lehet, azonban szerencsére ritka, különösen egészséges páciensnél, hogy olyan vérzés lépjen fel, ami beavatkozást igényel. Ha mégis ilyet tapasztal, haladéktalanul keresse fel fogorvosát, szájsebészét!
Foghúzás után mikor és mit lehet enni?
A beavatkozás után kb. 20-30 perccel a kapott gézlapot ki lehet dobni, ekkor már nyugodtan lehet inni (fontos, hogy ne öblögessen!), az evéssel azonban érdemes megvárni, hogy teljesen elmúljon a zsibbadás, ez jellemzően pár órát vesz igénybe. Felső állcsontnál kicsit hamarabb szokott elmúlni, mint az alsónál, kb. 2-3 óra.
Az első hétben, de különösen az első pár napban érdemes kerülni az aprómagvas ételeket, tejtermékeket, valamint az alkoholt.
Foghúzás után kávét lehet-e inni?
Igen, de az első napokban figyeljen arra, hogy ne legyen túl forró.
Milyen panaszok esetén érdemes újra felkeresnem a fogorvosomat fogeltávolítás után?
Jellemzően normális és nem igényel kontrollt:
- Enyhe duzzanat, amely jeges borogatás hatására csökken és a beavatkozást követő 4-5. napra teljesen eltűnik.
- Enyhe fájdalom, amelyet fájdalomcsillapító enyhít és az idő előrehaladtával csökken, majd teljesen eltűnik.
- Enyhe, szivárgó vérzés, amely gézlapra harapás után vagy spontán is elmúlik.
- A seb tetején ’fehéres lepedék’. Amennyiben fájdalom és egyéb panasz nincs és a fogorvosa által javasolt szájápolási tanácsokat betartja, ez csak a normál sebgyógyulás része.
Érdemes felkeresned kezelőorvosod, ha az alábbiakat tapasztalod:
- Erőteljes fájdalmat, amely lehet kisugárzó is és nem enyhül.
- Duzzanat, amelynek mérete nem csökken, különösen ha lázzal, rossz közérzettel társul.
- Vérzés, amely nagyobb mértékű és/vagy nem áll el.
- Ha a sebüreg üres, különösen, ha ez rossz szájízzel, szájszaggal és fájdalommal jár.
Foghúzás utáni szájápolás
A beavatkozás napján is fogat kell mosni, ugyanolyan alapossággal, mint máskor, azonban a fogeltávolítás helyét még ekkor hagyjuk ki. A következő napon már a seb környezetét is érdemes óvatosan, puha sörtéjű fogkefével megtisztítani. Amennyiben nem fordítasz kellő figyelmet erre, úgy a lepedékben megtelepedő baktériumok megfertőzhetik a fogeltávolítás helyén lévő véralvadékot is, amely ezután szétesik és gyulladás keletkezik.
Fontos, hogy az első héten, különös tekintettel az első három napra, tilos az eltávolítás helyét nyelvvel piszkálni, szívogatni, valamint öblögetni, mert ez a véralvadék ki- vagy szétesését okozhatja.
A sebgyógyulást és az általános szájhigiéniát segítheti klórhexidin tartalmú szájöblítők használata, azonban ezekkel ilyen esetben nem a szokásos öblögetést kell csinálni, hanem simán a szájba venni és benntartani fél-egy percig, majd óvatosan kiengedni a szájból. Klórhexidin tartalmú öblítőt egyszerre maximum 2 hétig szabad használni, majd egy hónap szünetet kell tartani a következő használat előtt.
Az első hétben, de különösen az első pár napban érdemes kerülni az aprómagvas ételeket, tejtermékeket, valamint az alkoholt.
Mi az a vérdugó?
A fogeltávolítás után keletkező véralvadék, amelyet szokás ’vérdugónak’ is hívni, ennek a kialakulása szükséges ahhoz, hogy a sebgyógyulás megfelelően történjen.
Foghúzás után a seb mennyi idő alatt gyógyul meg? / Foghúzás után mennyi idő alatt gyógyul meg az íny?
Amennyiben a sebgyógyulás zavartalanul zajlik, elkezd átalakulni, körülbelül egy hét után a seb már szűkül, elkezd új hám nőni (az íny elkezd ránőni a sebre), 3-4 hét múlva a seb szinte teljesen eltűnik és 4-6 hét múlva már a csontosodás is megindul. A végső csontos gyógyulás azonban legalább 3-6 hónapot fog igénybe venni.
Foghúzás utáni duzzanat meddig tart?
Egyszerű fogeltávolítás után általában nem szokott duzzanat jelentkezni, de előfordulhat. Azonban műtéti fogeltávolítás után szinte mindig jelen van valamilyen mértékű duzzanat. Jellemzően a duzzanat a foghúzást követő órákban, esetleg másnap kezdődik és a beavatkozást követő 3. napon lesz a legerősebb. Hideg, száraz, külső borogatással csökkenthető a mértéke.
Mire kell még figyelni?
Fogeltávolítás után kerülni kell a dohányzást legalább három napig, a füst és a szívogatás külön-külön is, együttesen pedig szinte biztos a véralvadék széteséséhez és fogmedergyulladáshoz vezethetnek.
Fogmedergyulladás
A nem megfelelő sebgyógyulást jelző kisugárzó, erőteljes fájdalom általában a fogeltávolítást követő 3. napon szokott jelentkezni. Azért következik be, mert a vérdugó valamilyen ok miatt nem tudott kialakulni vagy szétesett.
Ekkor erőteljes kisugárzó fájdalmat lehet érezni a fogeltávolítás helyéről, valamint kellemetlen szájszag, szájíz kísérheti. Szerencsére viszonylag könnyen kezelhető problémáról van szó, de haladéktalanul fel kell keresni vele kezelőorvosát.
Érdemes az első hétben kerülni a fokozott fizikai aktivitást és pihenni, valamint szükség esetén vény nélküli fájdalomcsillapítót alkalmazni.
A legfontosabbak…
- A fogeltávolítás helyére behelyezett gézlapot 20-30 percig kell szorítani.
- A tampon kidobása után inni óvatosan lehet, enni csak miután az érzéstelenítő hatása teljesen elmúlik (kb. 2-3 óra).
- A fogeltávolítás napján illetve az azt követő napon enyhe vérzés előfordulhat, ez még normális, érdemes újra 20-30 percig egy gézlapból hajtogatott bucira harapni.
- Fogmosás ugyanúgy, mint korábban, fogeltávolítás napján a sebet még fogkefével ne tisztítsuk, másnaptól óvatosan azonban itt is fontos megtisztítani a seb környékét.
- Öblögetni, szívogatni, nyelvvel piszkálni a sebet tilos!
- Dohányzás, alkoholfogyasztás legalább 3 napig tilos!
- Tejterméket, aprómagvas élelmiszereket 3 napig érdemes kerülni.
- Pár napig érdemes pihenni, kerülni a nehéz fizikai munkát.