Minden, amit tudni szeretnél a bölcsességfogakról.

Az evolúció rossz tréfája

A bölcsességfogak egykor normális és hasznos részei voltak a fogazatnak. A fogsor utolsó, nyolcadik helyén, harmadik nagyörlőfogként vettek részt a táplálkozásban.

Az erőteljes állkapocs, a mozgását szolgáló izmok és a rágófogak számtalan nyers tápanyag megőrlését lehetővé tették. 

Az evolúció során azonban az össztettebb gondolkodás és a magasabb intelligencia hatalmas előny volt. Ezzel pedig együtt járt az agy és az agykoponya méretének a növekedése.  

Az eddigi nyers ételeket az emberek már képesek voltak valamilyen formában hőkezelni és ezáltal könnyebben elfogyasztani. A szervezet pedig olyan, mint egy kisnyugdíjas: szeret spórolni. Nem volt már szükség a masszív, erős állkapocsra és izmokra, nem jelentett előnyt egy harmadik örlőfog megléte. 

A bölcsességfogak tehát evolúciós szempontból elkezdtek kimenni a divatból, sajnos mi egy kellemetlen átmeneti időszakot fogtunk ki: már nem különösebben hasznosak, ellenben még nem tüntek el. Sőt, még kellemetlenkednek is!

 

Hány bölcsességfogunk van?

Normál esetben 4 darab bölcsességfogunk van, 2 alsó és 2 felső. Vannak olyan szerencsések,  az emberek 20%-a, akiknek hiányzik legalább egy bölcsességfoga. Sajnos vannak akik a szerencse rossz oldalára kerültek, sokkal ritkábban ugyan, de előfordulhat olyan is, hogy valakinek 4-nél több bölcsességfoga van.

Míg a többi fog kinézete és gyökereinek a száma meglehetősen hasonló a legtöbb emberben, addig a a bölcsességfogak szeretnek különcködni. Egész elképesztő pozíciókban is megtalálhatóak az állcsontokban, ha pedig ez nem lenne elég, a természet szabad kezet kapott a forma és a gyökerek számának kialakításában is.

Elképzelhető olyan bölcsességfog is, amely egy kisörlő fogra emlékeztet és egy gyökere van, de lehetséges egész hatalmas koronával rendelkező is, amelynek a gyökerei egy polip karjaihoz hasonlítanak. 

 

Bölcsességfog gyulladás, avagy milyen tünetekre érdemes odafigyelni?

Olyan bölcsességfog esetén amely már részlegesen előtört (egy része már áttörte az ínyt) gyakran előfordul, hogy a körülötte lévő íny fájdalmasan begyullad. Az íny ilyenkor megduzzad, fájdalmas lesz, könnyebben vérzik.

Amennyiben ezt az állapotot nem kezelik, a gyulladás szájzárat, általános tüneteket(levertség, láz) is okozhat, egyes esetekben tályog is kialakulhat. Ennek elkerülése érdekében érdemes az első tünetek (fájdalmas, gyulladt, esetleg vérző íny a bölcsességfog körül) megjelenésekor szakemberhez fordulni!

Abban az esetben, ha bölcsességfog a szájüregben még egyáltalán nem látható, panoráma röntgen vagy CT vizsgálat segítségével lehet meghatározni a helyzetüket. Ez segíthet az esetleges bölcsességfogak körül kialakult elváltozások (ciszta, daganat) felismerésében is.

Ilyen esetben előfordulhat, az állcsont szögletében jelentkező tompa, nyomó érzés. De az is lehet, hogy ez a fájdalom a fej más részére sugárzik ki.

 

Mikor érdemes eltávolítani a bölcsességfogat és mikor nem?

Érdemes eltávolítani a bölcsességfogat, ha:

  • Ha gyulladást okoznak, különösen, ha ez többször előfordult és biztosan nem lesz hely a teljes előtörésükhöz.
  • A bölcsességfog szuvasodása esetén (különösen, ha csak részlegesen tört elő a fog).
  • Ha valamilyen elváltozás (ciszta vagy daganat) indul ki a fogból.
  • Abban az esetben, ha ez a fogszabályozás szempontjából szükséges.

Nem érdemes eltávolítani a bölcsességfogat:

  • Ha a fog rágófunkcióban részt vesz és ép.
  • Idős korban, különösen, ha panaszmentes.
  • Panaszmentes fogat eltávolítani, különösen, ha a közelben futó erekhez és ideghez nagyon közel van.

 

Bölcsességfog műtét vagy egyszerű húzás?

Miután egy bölcsességfogról bebizonyosodott, hogy el kell távolítani, egy szakember vizsgálat és panoráma röntgen és/vagy CT felvétel alapján előre meg tudja mondani, hogy lehetséges-e a fogat egyszerű foghúzással eltávolítani vagy egy ambuláns műtétre van szükség.

A fogat célszerű gyulladásmentes környezetben eltávolítani, így ha esetleg gyulladás áll fent, azt szükséges először kezelni.

A bölcsességfog eltávolítására a legalkalmasabb a kamaszkor vége, fiatal felnőtt kor (16-22). Ilyenkor gyorsabb a gyógyulás, a csontok még rugalmasabbak, könnyebb eltávolítani a bölcsességfogakat.

 

Bölcsességfog műtét után mire kell figyelni?

Alapvetően hasonló dolgokra kell figyelni, mint amit a fogeltávolítás utáni teendőkről szóló cikkemben leírtam. Pár kiegészítés:

  • Műtét után teljesen normális, hogy a műtéti terület elkezd duzzadni, ez jellemzően a műtét estéjén/másnap kezdődik és a harmadik nap a legerősebb. Hideg, száraz jegeléssel az arcon csökkenthető a kialakuló duzzanat mérete.
  • A felírt antibiotikumot a megbeszéltek szerint végig kell szedni.
  • A varratok környékét óvatosan, puha sörtéjű fogkefével kell tisztítani a fogeltávolítás másnapjától kezdve.