“Fáj-e a gyökérkezelés?”- hangzik el sokszor a kérdés a páciens szájából, miután arra a megállapításra jutunk, hogy a problémájának megoldásához gyökérkezelésre lesz szükség.
Szerencsére magabiztosan tudom állítani, hogy a modern fogászatban a gyökérkezelés sem jár fájdalommal. A kellemetlenséget maximum az okozza, hogy egy-egy bonyolultabb esetben a kezelés hosszabb ideig tarthat vagy több alkalmas lehet.
Mikor kerül szóba a gyökérkezelés, mik azok a tünetek, amik gyanúsak lehetnek Önnek is?
- erős, lüktető fájdalom a fognál, ami fájdalomcsillapító hatására sem múlik és nem tud tőle aludni vagy hajnalban erre ébred
- hidegre hosszan elhúzódó, erős fájdalom
- mintha “magasabb” lenne a fog
- a fog mellett az ínyen gombostűfejnyi dudorok, amelyek néha kifakadnak
A gyökérkezelés menete
-
Diagnózis felállítása
Minden fog belsejében van egy kis kamra, ahol a fog erei, idegei vannak. Abban az esetben, ha a fog mély szuvassága miatt baktériumok jutnak ide, a fogbél is begyullad, ennek kezelésére, gyógyítására szolgál a gyökérkezelés.
Előfordulhat, hogy a fogbélgyulladás tünetmentesen zajlik le, a fog elhal és a gyulladás a fog gyökerén keresztül egészen az állcsontig terjed. Az elhalt fog gyökere(i) körül ilyenkor már a röntgenképen is látható a gyulladás. Ennek a gyökércsúcs körüli gyulladásnak a megszüntetésére is szolgál a gyökérkezelés.
Ritkább eset, amikor valamilyen sérülés hatására válik szabaddá a fogbél, de ilyenkor is szükséges a törött fog gyökérkezelése, a későbbi problémák megelőzésére.
-
Érzéstelenítés
Sajnos sok emberben mély nyomott hagyott egy fiatalkori gyökérkezelés, ne adj Isten az iskola fogorvosnál, de szerencsére ma egy gyökérkezelés már teljesen fájdalommentes. Minden gyökérkezelés érzéstelenítéssel kezdődik, ezután veszi kezdetét a beavatkozás.
-
Fogbélkamra megnyitása
Mind elhalt, mind gyulladásban lévő fognál az első lépés, hogy a fogbélkamrát megnyissuk, illetve az ott lévő ideg- és érszövetet eltávolítsuk.
-
Gyökércsatornák felkutatása
A gyökércsatornák száma egytől egészen öt-hatig terjedhet (extrém esetben még több is lehet), ez a gyökérkezelt fogtól függ. Egy nagymetsző fog esetében általában csak egy gyökrécsatorna van, de az első nagyörlőknek akár öt-hat is lehet.
-
Fogbélkamra és a gyökércsatornák tisztítása
Miután a fogbél anatómiája feltérképezésre került, jöhet az elhalt szövetek eltávolítása. Ennek során különböző méretű gyökérkezelő tűkkel fizikailag kerülnek megtisztításra a csatornák. Legalább ilyen fontos azonban, hogy különböző átöblítőanyagokkal a fertőzött szövetek és a baktériumok is eltávolításra kerüljenek. Ennek a két módszernek a kombinációjával jutunk el oda, hogy kizárólag egészséges fogszövet maradjon.
-
A gyökércsatorna lezárása ideiglenesen vagy véglegesen
A kitísztított és gyökérkezelő tűk segítségével megformált csatornákba a következő lépésben vagy ideiglenes gyógyszeres tömés vagy végleges gyökértömés kerül.
Az, hogy melyikre kerül sor, a kiindulási diagnózistól is függ. Komolyabb, az állcsontot is elérő gyulladásnál célszerű gyógyszeres tömést tenni először a csatornákba, amelyek segítenek, hogy a gyulladás mérséklődjön és a következő alkalommal elkészülhet a végleges gyökértömés.
-
Fogpótlás készítése gyökérkezelés után
Fontos, hogy egy gyökérkezelt fog sokat veszít a rágóerőkkel szembeni ellenállásából, így azért, hogy hosszú távon is gond nélkül lehessen használni, érdemes a fog koronáját fogbetéttel vagy más néven inlay-el védeni.
Mire érdemes odafigyelni gyökérkezelés után?
“Gyógyszeres tömés után még mindig fáj a fogam.”
-Gyökérkezelés után 48 óráig még normális az, hogy az adott terület fájdalmas, ilyenkor szükség esetén érdemes fájdalomcsillapítót alkalmazni. 48 órán túl, illetve, ha nem mérséklődik, sőt növekszik a fájdalom, esetleg duzzanat alakul ki, akkor fel kell keresni kezelőorvosát.
“Ehetek-e az ideiglenes töméssel?”
-Persze, amint az érzéstelenítő hatása elmúlik, nyugodtan ehetsz. Az ideiglenes tömés megszilárdulásához kb. 1 óra kell. Előfordulhat, hogy két kezelés között apró darabok esnek ki az ideiglenes tömésből, ez normális.
“Korábban gyökérkezelt fog fáj.”
-Amennyiben egy hónapokkal, évekkel korábban gyökérkezelt fog fáj, akkor érdemes felkeresned kezelőorvosát, ez semmiképp nem normális.